Digiqole ad

UEFA konfirmon vazot për kualifikimet e Botërorit ‘Katari 2022′ Ja ku ndodhet Kosova

 UEFA konfirmon vazot për kualifikimet e Botërorit ‘Katari 2022′ Ja ku ndodhet Kosova

Pas përfundimit të Nations League, UEFA ka konfirmuar 6 vazot ku do të jenë të vendosura të gjitha kombëtaret e kontinetit evropian për kualifikimet e kampionatit botëror ‘Katari 2022’.

Shorti do të hidhet më 7 dhjetor në Zyrih të Zvicrës. Kosova ndodhet në vazon e 5-të së bashku me Armeninë, Qipron, Ishujt Faroe, Azerbajxhanin, Estoninë, Kasakistanin, Lituaninë, Letoninë dhe Antorrën.

Kjo do të thotë se me asnjë prej kombëtareve të lartëpërmendura nuk mund të jetë në të njejtin grup, shkruan Indeksonline.

Por cili në fakt mund të ishte grupi më i lehtë për ‘Dardanët dhe cili më i vështiri?

Grupi më i lehtë i mundshëm:

Kosovë

Danimarkë

Rumani

Finlandë

Luksemburg

San Marino

Grupi më i vështirë i mundshëm:

Kosovë

Francë

Zvicër

Hungari

Bosnje dhe Hercegovinë

Moldavi

Vazo 1: Belgjikë, Francë, Angli, Portugali, Spanjë, Itali, Kroaci, Danimarkë, Gjermani, Holandë

Vazo 2: Zvicër, Uells, Poloni, Suedi, Austri, Ukrainë, Serbi, Turqi, Sllovaki, Rumani

Vazo 3: Rusi, Hungari, Republikë e Irlandës, Republikë e Çekisë, Norvegji, Irlandë Veriore, Islandë, Skoci, Greqi, Finlandë

Vazo 4: Bosnjë dhe Hercegovinë, Slloveni, Mali i Zi, Maqedoni e Veriu, Shqipëri, Bullgari, Izrael, Bjellorusi, Gjeorgji, Luksmburg

Vazo 5: Armeni, Qipro, Ishujt Faroe, Azerbajxhan, Estoni, Kazakistan, Kosovë, Lituani, Letoni, Andorrë

Vazo 6: Maltë, Moldavi, Lihtenshtajn, Gjibraltar, San Marino.Indeksonline

Digiqole ad

Të ngjashme