Digiqole ad

Britania përgatitet për dhënien e vaksinës kundër COVID-19, bota bën sehir

 Britania përgatitet për dhënien e vaksinës kundër COVID-19, bota bën sehir

Siguruesit e shëndetit në Britani të Madhe janë duke u bërë gati që të nisin me dhënien e dozave të para të vaksinës Pfizer/BioNTech.

Janë bërë vetëm një javë prej kur Mbretëria e Bashkuar u bë vendi i parë perëndimor që miratoi përdorimin e kësaj vaksine kundër COVID-19, shkruan CNN, transmeton Klan Kosova.

Vaksinimi pritet që të nisë të martën në Angli, Uells dhe Skoci. Irlanda e Veriut ka njoftuar se do të nisë me administrimin e vaksinës në fillim të javës por që nuk e ka specifikuar ditën.

Procesi, i cili është i komplikuar për shkak të nevojës së vaksina të ruhet në kushte të jashtëzakonshme dhe të jepet në dy doza te pacientët në interval kohor prej tre javësh në mes.KlanKosova

Digiqole ad

Të ngjashme