Digiqole ad

LDK-ja e sfidon Vetëvendosjen pas tensioneve për Driton Selmanajn, ua përmend mocionin

 LDK-ja e sfidon Vetëvendosjen pas tensioneve për Driton Selmanajn, ua përmend mocionin

Shefi i deputetëve të LDK-së, Arben Gashi ka dalë në konferencë për media pas tensioneve në Kuvend të Kosovës.

Reagimet e LVV-së për Driton Selmanajn i kanë quajtur në partinë e Isa Mustafës sulme verbale.

“Kuvendi u sulmua verbalisht edhe me zhurmat e Lëvizjes Vetëvendosjes. Ajo cka ndodhi është një episod i përsëritur i një sjellje agresive e LVV-së”, ka thënë ai.

Gashi e ka përmendur edhe mocionin e mosbesimit që ka nisur LVV-ja.

“Institucionet dhe Kuvendi sidmos është institucioni i përfaësimit të vendit, askush në mënyrë arbitrare nuk mundet me bë këtë.

Këto veprime kën potencial dhune. Kushdo nga parttitë që vlerëson se Qeveria nuk duhet të jetë kjo nëse kanë vërejtjte për ndonjërin nga anëtarët e Qeverisë Kushtetuta I parasheh mekanizmat. Mekanizmi është mocioni”, ka thënë Gashi.Blic

Digiqole ad

Të ngjashme