• 17/05/2021
Digiqole ad

Bëhen 15 vjet nga vdekja e Ibrahim Rugovës

 Bëhen 15 vjet nga vdekja e Ibrahim Rugovës

Sot shënohet 15 vjetori i vdekjes së ish-presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova.

Presidenti Rugova ka vdekur më 21 janar të vitit 2006.

Në përvjetorin e 15-të të vdekjes së tij do të bëjë homazhe tek varri i tij në Velani dhe tek familja Rugova, ndërmarrja në ora 14:00 në Gjilan do të mbajë edhe një akademi përkujtimore.

Në përvjetorin e parë të vdekjes së Ibrahim Rugovës, ish-presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, dhe dekoroi Rugovën me Urdhrin “Heroi i Kosovës”, titulli më i lartë në vendin tonë që jep jepet figura historike shqiptare dhe të Kosovës.

Dr. Ibrahim Rugova më 2 dhjetor të vitit 1944 në fshatin Cerrcë, komuna e Istogut. Më 10 janar 1945 komunistët jugosllavë ia pushkatuan të atin, Ukën dhe gjyshin Rrustë Rugovën, që ishte luftëtar i njohur kundër çetave çetnike që po depërton në Kosovë gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ibrahim Rugova u zgjodh më 23 dhjetor 1989, kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, partia e parë politike në Kosovë që sfidoi drejtimin e regjimit të atjeshëm.Telegrafi

Digiqole ad

Të ngjashme