Digiqole ad

Albin Kurti: Reciprociteti me Serbinë, një nga vendimet e para të mia si Kryeministër

 Albin Kurti: Reciprociteti me Serbinë, një nga vendimet e para të mia si Kryeministër

Kandidati Vetëvendosjes për kryeministër të Kosovës, Albin Kurti ka paralajmëruar se njëri prej vendimeve të para të sapo ai të vije në krye të qeverisë do të jetë vendosja e reciprocitetit me Serbinë.

Kurti është shprehur kështu në debatin e fundit para zgjedhjeve përballë analistëve.

“ Reciprociteti është më thellë se plan sepse është parim. Pra ka një dimension normativ dhe derivon nga koncepti i barazisë, është parim i shëndosh i marrëdhënieve ndërkombëtare. Reciprociteti është gjëja më e zakonshme e një shteti. Është çështje ditësh ose javësh, kurrsesi muajsh. Është njëra prej gjërave të para që do të bëjë”, ka thënë ai.

Digiqole ad

Të ngjashme