• 16/05/2021
Digiqole ad

Mediat gjermane shkruajnë për fitoren e Albin Kurtit: Fitore e së majtës

 Mediat gjermane shkruajnë për fitoren e Albin Kurtit: Fitore e së majtës

Mediat gjermane kanë raportuar për rezultatin e zgjedhjeve të jashtëzakonshme parlamentare në Kosovë.

Lëvizja Vetëvendosje e Albin Kurtit shënoi një fitore të jashtëzakonshme në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të Kosovës. Sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, pas mbi 98 për qind të votave të numëruara, Vetëvendosja fitoi 48.15 për qind të votave.

Ajo “parti e majtë-nacionaliste”, siç përshkruhet nga agjencia gjermane e lajmeve Dpa, la shumë pas Partinë Demokratike të Kosovës (PDK), e cila fitoi 17% dhe Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) me 13 për qind të votave.

Ata pranuan humbjen mbrëmë, pasi u njoftuan rezultatet.

LDK-në, të cilën agjencia gjermane e përshkruan si “partia e aktivistit legjendar të të drejtave të njeriut dhe pacifistit, Ibrahim Rugova (1844-2006)”, është rezultati më i keq në historinë e tyre. Kryeministri në largim nga partia, Avdulah Hoti, njoftoi se LDK do të vepronte si një “opozitë konstruktive” në parlament.

“Brezi i ri i politikanëve”

Përkrahësit e Vetëvendosjes festuan fitoren në Prishtinë. Duke iu drejtuar të mbledhurve në selinë e partisë, Albin Kurti tha: “Prioritetet tona janë drejtësia dhe vendet e punës. Kemi një rrugë të gjatë për të bërë, dhe gabimet janë të mundshme. Por qëllimet tona janë fisnike”.

Shërbimi publik gjerman ARD përshkruan fituesin e zgjedhjeve: “Kurti i përket një brezi të ri të politikanëve. Ajo mbron heqjen e gardës së vjetër që ka dominuar politikën e Kosovës që nga pavarësia. Ish i burgosuri politik 45-vjeçar është një folës i talentuar. Ai është veçanërisht e popullarizuar në mesin e të rinjve, por edhe njerëzve nga Kosova që jetojnë jashtë. Ata akuzojnë udhëheqjen e vjetër se nuk ka bërë asgjë kundër varfërisë dhe se ata janë të gjithë përgjegjës për korrupsionin e përhapur në vend”.

Digiqole ad

Të ngjashme