• 20/06/2021
Digiqole ad

Disa pacientë me COVID-19 ende kanë simptoma 9 muaj më vonë

 Disa pacientë me COVID-19 ende kanë simptoma 9 muaj më vonë

Simptomat e COVID-19 të tilla si lodhja, problemet me frymëmarrjen dhe dhimbjet e muskujve vazhdojnë deri në nëntë muaj pas infektimit, madje edhe në njerëz të rinj me shëndet që përjetojnë sëmundje të lehtë, gjeti një studim i botuar të premten nga JAMA Network Open.

Lodhja dhe humbja e shqisës së shijes ose nuhatjes ishin simptomat më të zakonshme të vazhdueshme, pasi secila prej tyre përjetohej nga 14% e pacientëve të vlerësuar tre deri në nëntë muaj pasi raportuan për herë të parë simptomat, treguan të dhënat.

Përveç kësaj, afërsisht 5% e pacientëve raportuan dhimbje koke të vazhdueshme, vështirësi në frymëmarrje ose dhimbje të muskujve dhe trupit.

Pothuajse 14% e pacientëve në studim raportuan tre ose më shumë simptoma të vazhdueshme gjatë vizitave pasuese, sipas studiuesve.

Megjithëse pacientët që kërkonin kujdes spitalor për COVID-19 kishin pak më shumë të ngjarë të raportonin simptoma të vazhdueshme, edhe ata që përjetuan sëmundje të lehtë, thanë studiuesit.

Këto simptoma “mund të ndikojnë negativisht në cilësinë e jetës”, tha McCulloch, një specialist i sëmundjeve infektive në Universitetin e Uashingtonit në Seattle.

Studimet e mëparshme kanë zbuluar se deri në 75% e njerëzve të infektuar me koronavirus përjetojnë simptoma afatgjata, me lodhjen dhe dobësinë që janë më të zakonshmet.

Këto zbulime theksojnë se ndërsa COVID-19 mund të shkaktojë sëmundje serioze në disa njerëz, ajo gjithashtu mund të ketë efekte më të lehta, por të qëndrueshme për të tjerët, tha McCulloch, transmeton Klan Kosova.

Digiqole ad

Të ngjashme