• 02/03/2021

Infektologu Sadiku: Është rritur numri i të prekurve me COVID-19,

Infektologu Izet Sadiku ka deklaruar se situata me koronavirusin po vazhdon të jetë shumë problematike. Ai ka thënë se duke pasur parasysh se në Kosovë ende nuk ka filluar vaksinimi dhe duke pasur parasysh se kemi pasur rritje të rasteve javën e fundit, do të duhet që të vazhdoj respektimi i masave parandaluese me qëllim […]Më shumë...

Besian Mustafa për dosjen e vrasjes së babait të tij:

Ministri në detyrë, Besian Mustafa, ka folur për dosjen e babait të tij, Xhemail Mustafa, që ditë më parë u publikua nga Albanian Post. Ai ka thënë se sa here flitet për vrasjen e babait tij në aspektin individual e familjar është ekstremisht e vështirë. Ai ka thënë se këtë dosje e ka në dorë […]Më shumë...

Vazhdon numërimi i votave me kusht, VV deri më tani

Lëvizja Vetëvendosje, deri më tani, nga 16,321 vota të numëruara me kusht dhe të personave me aftësi të kufizuara, ka marrë 8,461 vota ose 51.8 për qind të tyre. Një gjë të tillë e ka bërë me dije Valmir Elezi, zëdhënës i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Vetëvendosja, me numër të votave me kusht, pasohet nga […]Më shumë...

Kurti flet pas takimit me Lajçak: Dialogu s’është prioriteti i

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka dhënë detaje për takimin e zhvilluar sonte në zyret e partisë së tij me Përfaqësuesin Special të BE-së, Miroslav Lajçak, për dialogun Kosovë-Serbi. Kurti tha se Lajçak e informoi për procesin e dialogut në përgjithësi, por se i ka thënë se programi i VV-së përqendrohet te drejtësia dhe […]Më shumë...

Lajçak në Kosovë, nesër takohet me Osmanin

Ushtruesja e detyrës së presidentes,Vjosa Osmani, do të takohet nesër me emisarin e Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak. Takimi mbahet në kabinetin e Presidentes në orën 08:00. Pas takimit, do të mbahet një konferencë për media në hollin e Kuvendit të Kosovës. Ndryshe Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka […]Më shumë...

Miroslav Lajçak mbërrin në Kosovë, i shkon në zyrë Albin

Emisari Special për Dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka mbërritur në Kosovë. Vizitën e parë po e zhvillon me kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, i cili edhe i ka fituar zgjedhjet e 14 shkurtit. Ai nesër do të takojë edhe ushtruesen e detyrës së presidentes, Vjosa Osmani, dhe kryeministrin në detyrë, Avdullah Hoti. Emisari Special […]Më shumë...

Numërohen mbi 13 mijë vota me kusht, LVV thellon epërsinë

Në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve është duke vazhduar numërimi i votave me kusht dhe i votave të personave me nevoja të veçanta. KQZ ka bërë të ditur se deri në orën 15:00 tash janë numëruar 13.570 vota me kusht dhe të personave me nevoja të veçanta. Lëvizja Vetëvendosje ka marrë 6.747 vota, pasuar nga […]Më shumë...

Media zvicerane: Serbia po e përdor pandeminë për ta demonstruar

Radio televizioni zviceran, SRF i ka kushtuar hapësirë të veçantë thirrjes së Serbisë që qytetarët e Kosovës të vaksinohen në Beograd, tashmë kur në Prishtinë ende nuk kanë ardhur vaksinat Anti Covid. Me titullin “Serbia përdor pandeminë për të demonstruar fuqinë e saj kundër Kosovës”, shpjegohet se Serbia u ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës […]Më shumë...

Mësimdhënësve iu dalin shtesat, i marrin nga 100 euro plus

Mësimdhënësit e Kosovës këtë muaj kanë marr më shumë para se zakonisht. Kjo pasi që atyre u kanë dal shtesat prej 100 eurosh, e të cilat ishin shumë të kërkuara nga Sindikata e Bashkuar e Arsimit dhe Shkencës. Ymer Ymeri nga Sindikata e Bashkuar e Arsimit dhe Shkencave e Kosovës e ka konfirmuar këtë lajm. […]Më shumë...

13 raste pozitive me coronavirus në Suharekë

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratorët private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.914 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 467 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë […]Më shumë...