• 26/02/2021

Zbulohet pika e dobët e coronavirusit

Shkencëtarët nga Universiteti i Kansas kanë zbuluar “pikën e dobët” të virusit korona SARS-CoV-2. Portali Science Daily raporton se ekspertët testuan një agjent terapeutik kundër coronavirusit dhe zbuluan se 3CLpro (C30 endopeptidaza) është një enzimë thelbësore në zhvillimin e virusit SARS-CoV-2. Proteazat e coronavirus 3CL janë objektiva të fortë terapeutik pasi ato luajnë një rol […]Më shumë...

Gjermania po e shtyn BE-në që t’i hapë rrugë heqjes

Gjermania po e shtyn BE-në që t’i hapë rrugë heqjes së vizave për Kosovën në tetor Deri në dhjetor të këtij viti, Gjermania do ta udhëheqë Presidencën e Bashkimit Evropian. Gjatë kësaj kohe, në listën e prioriteteve të Presidencës Gjermane është edhe Kosova, siç ka konfirmuar edhe ambasadori gjerman në Prishtinë, Jorn Rohde. Pritjet e […]Më shumë...

Vetvritet një i burgosur në Dubravë

Shërbimi Korrektues i Kosovës, njofton opinionin publik se sot rreth orës 07:30 në Qendrën Korrektuese Dubravë, i burgosuri me inicialet E.SH, është gjetur i vetvarur në krevatin e tij në lartësi 1.5 metër. I njëjti në dhomë ishte i vetëm dhe për të kryer vetvarjen ka përdorur shtratin e tij të dhomës. Kjo mënyrë e […]Më shumë...

Suharekë: Çiklisti goditet nga vetura, shoferi befason me gjestin e

Sipas raportit të Policisë së Kosovës dërguar mediave të premten në Suharekë ka ndodhur një aksident trafiku në mes të një automjeti dhe një çiklisti. Në Rr. Brigada 123 rreth orës 16:35 ka ndodhur një aksident trafiku në mes të një automjeti i cili ka ikur nga vendi i ngjarjes dhe një çiklisti. Si pasojë […]Më shumë...

Kolgeci: Sheshi si “përsheshi”

Anëtari i kryesisë së LDK z.Selman Kolgeci, thotë se koncepti i sheshit në qytet është devijuar Postimi i plotë:  Së bashku me kryetarin e LDK-së dega ne Suharekë , asambleistët e LDK-së në Suharekë dhe dhe disa anëtarë të kryesisë kemi vizituar bizneset të cilat potencialisht kanë pësuar dëme të konsiderueshme në veprimtaritë e tyre […]Më shumë...

Edhe një viktimë nga Suhareka, humbi betejen me COVID19

Kryetarja e forumit të gruas e LDK-se dega Suharekë, ka njoftuar se sot ka ndërruar jetë nëna e saj, pasi nuk e përballoi virusin COVID19! Ja postimi i plotë: Të dashur familjar, miq dhe dashamirë ju njoftoj se sot ndërroj jetë nëna ime Kimete Morina e cila humbi betejën nga Covid-19. Falenderoj të gjithë mantilbardhët […]Më shumë...

Kryeministri Hoti refuzon kërkesën e Vuçiç, për arkivat e UÇK-së

Në takimin e parë të drejtpërdrejtë Kosovë – Serbi në fazën e fundit të dialogut për marrëveshje përfundimtare, presidenti serb Aleksandër Vuciq ka kërkuar që të hapen arkivat e UÇK-së. “Nuk ka problem, por ata duhet të hapin arkivat e UÇK-së, në mënyrë që të shohim se ku u vranë serbët dhe joshqiptarët e tjerë. […]Më shumë...

7 raste të reja me COVID19 në Suharekë, 213 në

109 TË SHËRUAR DHE 213 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 494 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 213 raste pozitive. Numri total i rasteve pozitive është 6.680 raste […]Më shumë...

Muharremaj dhe Haskukaj flasin për projektet e përbashkëta

Kryetari i komunës së Suharekës z.Bali Muharremaj sot është takuar me kryetarin e Prizrenit z.Mytaher Haskukaj. Postimi i plotë i Muharremajt:Sot u takuam me Kryetarin e Komunës së Prizrenit z.Mytaher Haskuka, ku biseduam për projektet e ardhshme në shumë drejtime, të cilat mund të ndodhin mes dy komunave tona. Angazhimi dhe përpjekja jonë e përbashkët […]Më shumë...

Takimi i Sigurisë lokale në Komunën e Suharekës

Takimi i Sigurisë Lokale në Komunën e Suharekës Nënkryetarja e Komunës së Suharekës, znj.Mihrije Suka, për çdo të enjte mban në zyrën e saj, takimin e Sigurisë Lokale.Në këtë takim marrin pjesë: Policia e Kosovës, OSBE, KFOR-LMT dhe Zyra për Informim.Nënkryetarja Suka, i ka njoftuar të pranishmit me aktivitetet e javës ku veçoi disa prej […]Më shumë...