• 09/03/2021

Shiu dhe bora ndikojnë pozitivisht te njeriu

Temperaturat janë ulur dhe shiu, së bashku me borën kanë filluar thuajse në gjithë Evropën. Mirëpo ju nuk duhet ta merrni si diçka negative. Me sa duket, era e shiu, apo rënia e borës ndikon në uljen e stresit si dhe në shumë përfitime të tjera, transmeton albinfo. Sipas ekspertëve psikologjikë, shumë njerëz pëlqejnë të […]Më shumë...

Paralajmërohet publikimi i dosjeve për vrasjen e Xhemajl Mustafës, Komandant

Një dosje ekskluzive, ka paralajmëruar mediumi online ‘Albanian Post’, ta publikojë pas zgjedhjeve në Kosovë. Portali ‘Albanian Post’, që është projekti i ri medial i gazetarit Baton Haxhiu, ka njoftuar sot se kanë siguruar dosje të Misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë – UNMIK, për disa nga vrasjet e personaliteteve me të rëndësishëm të […]Më shumë...

Aksident trafiku në autostradën “Ibrahim Rugova” (FOTO)

 Para pak qastesh ka ndodhur një aksident trafiku në autostradën “Ibrahim Rugova”. Në fotografitë që ka siguruar SuharekaExpress mund të shihet se janë të përfshira dy vetura në aksident. Ende nuk dihen shkaqet e aksidentit apo nëse ka persona të lënduar. SuharekaExpress do të ju mbaj të informuar lidhur me rastin në fjalë.Më shumë...

Studim: Njerëzit e infektuar më parë me COVID-19 mund të

Pasi morën vetëm një dozë të një vaksine kundër COVID-19, njerëzit që ishin infektuar më parë treguan nivele të antitrupave të barabartë me ose mbi ato të njerëzve që kishin marrë të dyja dozat, por kurrë nuk ishin infektuar, sipas një studimi të botuar të hënën. Ata me infeksione të mëparshme gjithashtu duket se kishin […]Më shumë...

Dhjetëra të rinjë i bashkohen LDK-së në Suharekë

Sot në selinë ë Lidhjes Demokratike të Kosovës  është mbajtur njëceremoni e veqantë me strukturat e kësaj partie, kandidatë për deputetë dhe shumë të rinjë e simpatizantë të partisë, transmeton Botapress.info. Gjatë këtij tubimi, të cilin e kanë shpërndarë  në rrjetet sociale, anëtarë të LDK-së në Suharekë, u panë shumë të rinjë dhe të reja […]Më shumë...

Përfituesit e ndihmave sociale nesër marrin dyfishin e asistencës sociale

Ministri në detyrë i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, ka njoftuar të gjitha familjet përfituese të asistencës sociale se nga nesër do të pranojnë shumën e dyfishtë të asistencës sociale. Ata do të marrin këtë pagesë deri në mars 2021. Lexoni më poshtë postimin e plotë; Njoftim për familjet përfituese të asistencës sociale Të […]Më shumë...

Të shtëna armësh në një tubim të PDK-së në Suharekë

Të shtëna armësh janë dëgjuar në një tubim të Partisë Demokratike të Kosovës në Suharekë, të mbajtur të enjten në mbrëmje. Pamjet që ka siguruar KOHA tregojnë shumë simpatizantë të mbledhur në një odë që nuk respektojnë masat anti-COVID, e ka prej tyre që edhe shtinë me armë. Ka qenë vetë Sami Lushtaku, kryetar i […]Më shumë...

16 RASTE NË SUHAREKË DHE 301 NË TËRË VENDIN ME

181 TË SHËRUAR DHE 301 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.325 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 301 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar […]Më shumë...

Drejtoria e Shëndetësisë në Suharekë hap konkurs për një mjek/e

Drejtoria për Shëndetësi dhe Mirëqenje Sociale ka hapur konkurs pune për një mjek/e Specialist/e të Gjinekologjisë. “Në bazë të nenit 8-të paragrqafit 1 dhe 2 të Ligjit të punës Nr-03/L-212, nenit 4 par.2 të Udhëzimit Administrativ(MPMS)nr.07/2017 për rregullimin e Precodurave të Konkursit në Sektorin Publik, Autorizimit të Kryetarit Komunës,01-Nr.016-4085 të datës 18.01.2021, Drejtoria për Shëndetësi […]Më shumë...

Gjest tejet human nga Egzon Sadikaj

I riu nga fshati Sopijë Egzon Sadikaj i cili para disa ditëve ka udhëtuar për tu trajtuar në Turqi. Egzoni ka bërë një gjest tejet human duke dhuruar një pjesë të konsiderueshme të parave për të riun nga Shiroka, Erjon Ramadanin. Ky është postimi i plotë i Egzon Sadikaj i bërë në Facebook: Të nderuar […]Më shumë...