• 18/05/2021
Digiqole ad

12 raste pozitive me COVID-19 në Suharekë

 12 raste pozitive me COVID-19 në Suharekë

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se gatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratorët private me metodën RT-PCR, si dhe laboratorët publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 3.470 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 923 raste pozitive.

IKSHPK njofton se brenda 24 orëve janë raportuar 14 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 4 raste (82, 80, 79, 76 vjeç), Prizren 4 raste (66, 62, 57, 49 vjeç), Ferizaj 1 rast (85 vjeç), Fushë-Kosovë 1 rast (81 vjeç), Lipjan 1 rast (82 vjeç), Mitrovicë 1 rast (89 vjeç), Pejë 1 rast (52 vjeç) dhe Vushtrri 1 rast (69 vjeç).

 Në Suharekë pozitive kanë rezultuar 12 raste sipas lokalitetev:  Budakovë 1 rast, Bukosh 1 rast, Mushtisht 1 rast,  Reshtan 1 rast, Semetishtë 1 rast, Suharekë 2 raste, Vraniq 1 rast, Samadraxhë 1 rast.

Digiqole ad

Të ngjashme