[VIDEO] Rrahje masive në hokej, kosovari grushton problematikun e ligës

Historia e Arbër Xhekajt nuk është gjë tjetër veçse mahnitëse. Vetëm dy vjet më parë, ai punoi në market “Costco”. Ai nuk ishte lojtar i hokejit dhe nuk u dërgua në OHL ose NHL. Por vjeshtën e kaluar, ai nënshkroi një kontratë trevjeçare, me Montreal Canadiens.


Pas një viti të shkëlqyer në OHL, ai punoi shumë gjatë verës për të marrë një fanellë në NHL. Gjatë periudhës parasezonale, Xhekaj bëri vërtet emër, përcjell LIG Sport.

Më pas ai fitoi një vend në listën e Canadiens NHL për të filluar sezonin. Xhekaj e ka nisur mirë sezonin dhe në pesë ndeshje ka pasur një asistim. Por Xhekaj më së shumti sjell një prezencë të madhe fizike te kanadezët dhe mbrëmë, ai kishte rrahjen e tij të parë në NHL.

Hapsirë Reklamuese

Të gjithë prisnin që kjo të ndodhte, pasi ai u përfshi në disa zënka në para-sezon. Por askush nuk mund ta merrte me mend se lufta e tij e parë në ligën e madhe do të ishte kundër një problematiku si Zack Kassian.

Xhekaj dhe Kassian i hodhën dorezat dhe filluan rrahjen. Shqiptari që është vetëm 21-vjeçari, në fakt e fitoi luftën. Xhekaj nuk dukej se kishte ndonjë problem për t’u marrë me djaloshin e ashpër të Arizona Coyotes, pavarësisht se ai ishte një nga djemtë më të ashpër në ligë.

Xhekaj ka marrë lëvdata nga të gjitha anët, por çfarë e shkaktoi në të vërtetë përleshjen? Kësaj pyetjeje Xhekaj iu përgjigj pas ndeshjes.

“Isha duke i buzëqeshur në fytyrë. Më pyeti se për çfarë po qeshja. I thashë, ‘me ty’. Ai më dha një goditje. E pyeta nëse donte një. Ai tha: “Sigurisht.”

Xhekaj është përgjigjur edhe nëse Kassian ka thënë ndonjë gjë pas përleshjes, dhe ka marrë disa lëvdata edhe nga veterani.

“Ai më tha: “Luftë e mirë”.